تولید کود کمپوست - ازنو | Aznov
مجری انحصاری بازیافت و تفکیک از مبداء
ایران، اصفهان، کاشان
55542639 | 031-55990
شنبه-پنج شنبه: 08:00 - 15:30

کود کمپوست

تولید کود کمپوست:
کمپوست از واژه‌ای لاتین Compositus و به معنای مخلوط یا مرکب اقتباس شده‌است. کود کمپوست که از پسماندهای کشاورزی، خانگی و خوراکی تولید می‌شود یکی از عالی‌ترین کودها برای مصارف کشاورزی به‌شمار می‌رود و تولیدکنندگان گل و گیاه نیز امکان بهره‌گیری از این کود را دارند. منیزیوم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک‌های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می‌شود. کمپوست، خاک بسیار غنی و مورد استفاده است که در مکان‌هایی همچون در باغ‌ها، محوطه سازی، باغداری، و کشاورزی به عنوان کود بکار می‌روند.
در کاشان روزانه 70 تن کود کمپوست از زباله‌های تر خانگی توسط شرکت ازنو تولید می شود .

به گزارش روابط عمومی ازنو؛
ظرفیت خوراک روزانه کارخانه پردازش کاشان حدود 200 تن زباله بوده که با جدا کردن مواد آلی و تبدیل آن به کود فرصت بهینه ای برای تولید کمپوست ایجاد می گردد. کود کمپوستی که قابلیت تطبیق با زیست بوم منطقه را داراست.

همچنین کمپوست تولیدی در سایت پردازش از نظر مرغوبیت و براساس آنالیز شیمیایی کودها دارای استانداردهای لازم و ترکیبات مناسب از مواد است . این کمپوست گواهی نامه های تایید بهداشت و غنی بودن مبتنی بر نیاز خاک منطقه برای تولید محصولات کشاورزی را دارد و می‌تواند دفعات آبیاری را بین یک تا دو نوبت کاهش دهد. این موضوع توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مورد تایید قرار گرفته است.

کمپوست تولیدی ازنو، دارای مزیت های مناسبی نسبت به دیگر کودهای موجود است . مزایایی همچون: عاري بودن از تخم علف هاي هرز، قابل مصرف بودن در پرورش كليه محصولات كشاورزي، عاري بودن ازموادشيميايي و ميكروبي مضر، قابليت بالاي نگهداري آب ومواد غذايي، فراهم آوردن مواد مغذي براي خاك و گياهان ، ترميم بافت خاك و افزايش رشد گياه، ارتقاء كيفيت محصولات كشاورزي، نگهداري عناصر غذايي به مدت طولاني، كنترل نماتدهاي انگل گياهي از جمله مزیت های کمپوست ازنو می باشد.

چرا کودکومپوست ازنو؟
مدیر کل محیط زیست استان و کارشناسان کشاورزی عقیده دارند کمپوست ازنو، یکی از بهترین کودهای گیاهی و تقویت کنندههای طبیعی خاك و منطبق با زیست بوم منطقه است و میتواند جایگزین خوبی برای کودهای تجاری شود. مهمترین حُسن این کود،کیفیت، ارزان بودن و در دسترس بودن آن است.

 

  قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی
  قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
  ترمیم بافت خاک
  ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی
  نگهداری عناصر غذایی به مدت طولانی

مزیت کود کمپوست ازنو
  عاری از تخم علف های هرز
  عاری از مواد شیمیایی و میکروبی مضر
  فراهم آوردن مواد مغذی برای خاك و گیاهان
  افزایش رشد گیاه
  ایجاد خلل و فرج در خاك
  کنترل نماتدهای انگل گیاهی

ویژگی کود کمپوست ازنو
کپوست ازنو، کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک «مواد زائدی که از گیاهان و پسماند بر جای می ماند» به دست می آید. هر ماده ی آلی طبیعی در نهایت فرو پاشیده خواهد شد. اما، در روند کمپوست شدن، سرعت شکستن و فروپاشی بیشتر خواهد بود. فرآیند کمپوست شدن به دلیل وجود باکتریها و سایر ریز جاندارهای تجزیه کننده به سرعت بخشیدن تغییر مواد کمک میکند. ریزجاندارهای تجزیه کننده عبارتند از : باکتری ها، قارچ ها، حشرات جونده ، پسماند ها و...

ویژگی کود کمپوست ازنو
کپوست ازنو، کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک «مواد زائدی که از گیاهان و پسماند بر جای می ماند» به دست می آید. هر ماده ی آلی طبیعی در نهایت فرو پاشیده خواهد شد. اما، در روند کمپوست شدن، سرعت شکستن و فروپاشی بیشتر خواهد بود. فرآیند کمپوست شدن به دلیل وجود باکتریها و سایر ریز جاندارهای تجزیه کننده به سرعت بخشیدن تغییر مواد کمک میکند. ریزجاندارهای تجزیه کننده عبارتند از : باکتری ها، قارچ ها، حشرات جونده، پسماند ها و...

مواد موجود در «کود کمپوست»
مواد ارگانیک موجود در کمپوست درحقیقت مواد غذایی میکرو ارگانیسمهایی هستند که خاك را در وضعیتی سالم و متعادل نگه میدارند. نیتروژن، پتاسیم و فسفر موادی هستند که در نتیجه تغذیه میکرو ارگانیسمها از مواد آلی تولید میشوند و در نتیجه تنها تعداد اندکی از مواد مغذی میماند که باید به خاك افزوده شود. اغلب باغبانها و کشاورزان مدتهاست که به حسنهای این کود سیاه، غنی و طبیعی پی بردهاند.

img_divider

ضایعات باغی قابل کمپوست شدن هستند و زباله تر به حساب می آیند.این زباله ها در کیسه های سبز شفاف قرار می گیرند و یا در حیاط خلوت تبدیل به کمپوست می شوند.
بیش از ۳۲۰۰ گونه کرم روی کره خاکی وجود دارد که همگی یک کار مشترک یعنی شخم زدن و زیر و رو کردن خاک را انجام می دهند. یکی از این گونه ها، همان کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی است که توان خوردن زباله ترِ دفن شده در زمین و تبدیل آن به کود کمپوست را دارد. این کرم در روز بیش از وزن خود غذا می خورد و ۶۰ تا ۹۰ درصد آن را به فضولاتی به نام کود کمپوست تبدیل می کند. این کود که یک کود بی بو است، مانع از رشد علف هرز می شود و کیفیت محصولات کشاورزی را تا ۵۰ درصد و کمیت آن را تا ۹۰ درصد افزایش می دهد. همچنین به دلیل خاصیت اسفنجی در نگه داشت آب و آزاد سازی تدریجی آب موجود، شوره زار و کوهپایه ها را حاصلخیز می کند و از همه مهم تر به دلیل فقدان هر نوع ماده شیمیایی، محصول کشاورزی تولید شده با آن، کاملا ارگانیک و طبیعی به حساب می آید و قیمت محصول تا ۵ برابر افزایش می یابد.
برای این کار یک برنامه دو مسیره ساده وجود دارد:کیسه های سبز برای زباله های قابل کمپوست شدن و کیسه های آبی برای زباله های قابل بازیافت. سبز اگر زباله چسبناک,آلوده,کثیف یا خاکی باشد,آن را در کیسه سبز بگذارید.زباله های سبز شامل تمامی عناصر غذایی, بسته بندی های غذایی آلوده, محصولات بهداشتی,ضایعات باغی, حوله های پارچه ای و الیافی و دیگر عناصر آلوده ای هستند که مواد قابل بازیافت را آلوده خواهند نمود. آبی زباله خشک را در کیسه آبی بگذارید.زباله های آبی زباله هایی هستند که تر یا آلوده نیستند.این زباله ها چیزهایی هستند که یا راحت آبکشی می شوند و یا بصورت خشک تمیز می گردند.مواد قابل یا غیر قابل بازیافت, تمام انواع کاغذ, کارتن,بطری ها, قوطی ها و غیره زباله های آبی هستند. فهرست کامل زباله های تر و خشک در بسیاری از سایت ها آمده است.فهرست شامل عناصری است که باید در هر کیسه گذاشت.فهرست ها را شهرداری ها هم دارند و به علاوه از طرف خیلی از شرکت های خصوصی هم می توانند در اختیار قرار گیرند.

مطالبی که ما پیشنهاد می کنیم

زندگی امروزی، مسئولیت های جدیدی را با خود به همراه آورده است. برای آن که معضل زباله، همه ما را آزار ندهد و فرهنگ تفکیک از مبداء فراگیر گردد و برای هزاران پدیده دیگر زندگی شهروندی که هر آیینه رخ می نماید، می بایست هر کدام از ما یک مسئولیت اجتماعی را بپذیریم.

  رسانه آموزشی
  ایستگاه های ثابت بازیافت
 گشت های سیار
  کاتالوگ و بروشورها
   گالری