دفن زباله - ازنو | Aznov
مجری انحصاری بازیافت و تفکیک از مبداء
ایران، اصفهان، کاشان
55542639 | 031-55990
شنبه-پنج شنبه: 08:00 - 15:30

دفع پسماند آخرین مرحله از فرایند مدیریت پسماند است.
بعد از جمع ‏آوری، انتقال، پردازش و بازیافت، دفع پسماند با روش ‏هایی از قبیل دفن، سوزاندن، دپو روباز و غیره انجام می ‏شود. میانگین درصد بازیافت زباله و تولید کمپوست در جهان حدود ۱۹ درصد است و در مقیاس جهانی به طور میانگین حدود ۳۷ درصد دفن زباله، ۳۱ درصد دپوی روباز و ۱۱ درصد زباله‏ سوزی انجام می ‏شود.
دفن زباله مسئله ای است که جوامع بشری پیشرفته در پی کاهش آن تا حد امکان و رساندن به مقدار صفر هستند .
دفن بی رویه زباله و عدم تفکیک پسماندهای قابل بازیافت در مبدا و خطوط پردازش به تدریج باعث میشود زمین های دفن زباله ( چال زباله) رو به اتمام روند که این مهم ، خود تهدیدی جدی برای طبیعت و محیط زیست به شمار می رود .

طبق آمار های موجود سرانه تولید زباله در ایران 700 گرم است ( یعنی روزانه حدود 50 هزار تن زباله در کشور تولید می شود ) حدود ۴۰ درصد پسماند خانگی در ایران خشک است و از پسماند خشک یک‌سوم آن به‌سادگی قابل بازیافت محسوب می‌شود. اما به دلیل ضعف فرهنگ بازیافت و تفکیک نشدن زباله در مبدأ بازیافت اصولی تمام اقلام خشک پسماند عملی نیست. به گزارش تابناک متوسط جهانی بازیافت زباله 70 درصد است ، این درحالی است که به طور خوشبینانه فقط 20 درصد زباله ها در کشور ما بازیافت می شوند؛ به این معنی که سالانه 16 میلیون تن زباله در کشور در زیر خاک دفن می شود و تنها 2 درصد دفن ها به صورت بهداشتی است .
این در حالی است که درکشور ایتالیا ۵۴ درصد دفن، ۱۲ درصد بازیافت و ۳۳ درصد کمپوست، در ژاپن تنها ۳ درصد دفن، ۱۷ درصد بازیافت مواد و ۷۴ درصد بازیافت انرژی، در سوییس که بهترین نمونه مدیریت پسماند در دنیا محسوب می شود ۱ درصد دفن، ۳۳ درصد بازیافت مواد، ۵۰ درصد بازیافت انرژی و ۱۶ درصد کمپوست از زباله حاصل می شود .

طبق قانون هوای پاک، انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان های تعیین شده توسط شهرداری ها و دهیاری ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

همچنین در تبصره ۲ ماده ۲۰ قانون هوای پاک تاکید شده است، دولت و شهرداری ها موظفند ظرف مدت سه سال پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای مختلف زمینه های تبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم کنند.

img_divider

مطالبی که ما پیشنهاد می کنیم

زندگی امروزی، مسئولیت های جدیدی را با خود به همراه آورده است. برای آن که معضل زباله، همه ما را آزار ندهد و فرهنگ تفکیک از مبداء فراگیر گردد و برای هزاران پدیده دیگر زندگی شهروندی که هر آیینه رخ می نماید، می بایست هر کدام از ما یک مسئولیت اجتماعی را بپذیریم.

  رسانه آموزشی
  ایستگاه های ثابت بازیافت
 گشت های سیار
  کاتالوگ و بروشورها
   گالری