بر اساس نتایج یک پژوهش علمی اعلام شد ؛

عدم نشت شیرابه چاله‌زباله منطقه کاشان و آران‌وبیدگل به آب‌های زیرزمینی

پژوهشگر حوزه آب در نشست اتاق فکر محیط زیست شهری که با حضور برخی از مدیران شهری کاشان و آران‌وبیدگل و صاحب‌نظران دانشگاهی در محل شهرداری کاشان برگزار شد، با ارائه یافته‌های مطالعاتی خود نتیجه گرفت: شیرابه‌ای از چاله‌زباله به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ نمی‌کند و هیچ رد و نشانه‌ای مبنی بر وجود این امر پیدا نکردیم.

دکتر محسن نوروزی که سوابق پژوهشی در زمینه آب و مسائل مرتبط با آن را در کارنامه دارد در حاشیه این نشست به شهرآن گفت: این نگرانی از سوی مردم و مدیران وجود داشت که شیرابه‌های ناشی از لندفیل (چاله‌زباله) در جاده ابوزیدآباد امکان دارد منجر به آلودگی آب بشود و به همین دلیل قرار شد تا تیمی در این باره جوانب مسئله را مطالعه کند.

این پژوهشگر ادامه داد: ما سطح آب‌های زیرزمینی، مصرف آب، غلظت شیرابه و میزان نفوذ آن در خاک را مورد مطالعه قرار دادیم و بر اساس تحلیل‌ها به این نتیجه رسیدیم که شیرابه‌ای به داخل آب نفوذ نمی‌کند.

وی ضمن تأکید بر اینکه تیم مطالعه‌کننده رد و نشانی از نفوذ شیرابه به آب‌های زیرزمینی نیافته است، به جمع‌بندی نشست امروز اشاره و عنوان کرد: بنا شد تا گمانه‌هایی در اطراف این چاله‌زباله برای اعتبارسنجی بیشتر یافته‌ها زده شود که به نظرم همچنان نتایج به دست آمده کنونی را تأیید خواهد کرد.

نوروزی استان اصفهان را در مجموع در زمینه دفن زباله پیشتاز دانست و خاطرنشان کرد: شهرهای شمالی کشور در این حوزه به دلیل مسائل اقلیمی و جغرافیایی با فاجعه روبه‌رو هستند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که ما در دفن پسماند به شکل سنتی عمل می‌کنیم و وابسته به اینکه چقدر امکان هزینه وجود داشته باشد، بالطبع می‌توان استاندارد دفن را بالاتر برد.

لازم به ذکر است که در نشست ۳۰ بهمن‌ماه نتایج ارائه‌شده از سوی تیم تحقیقاتی علاوه بر اینکه به سمع و نظران مدیران شهری و همچنین نماینده اداره حفاظت از محیط زیست کاشان رسید، مورد بررسی صاحب‌نظران دانشگاهی همچون دکتر حسین خراسانی‌زاده، رئیس سابق پژوهشکده آب دانشگاه کاشان و دکتر غلامرضا مصطفایی، رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان هم قرار گرفت.

منبع: سایت شهرآن

اضافه می شود که شرکت ازنو؛ مجری و پیمانکار سایت پردازش زباله منطقه فرهنگی کاشان و آران و بیدگل است که در شرایط حاکم و و با توجه به مخاطرات بهداشتی و محیطی حاضر، تمام حمیت خود را برای پردازش و دفن بهداشتی زباله بکار گمارده و بهره وری مناسبی را خروجی داده است.
مقدار تناژ ورودی زباله به این محل روزانه حدود ٢۵٠ تن می باشد که کاهش آن علاوه بر هم گرایی سازمان های متولی در بهبود شرایط فعالیت پیمانکار؛ آموزش شهروندان و فرهنگسازی تفکیک زباله از مبداء را می طلبد.