سوالات متداول - ازنو | Aznov
مجری انحصاری بازیافت و تفکیک از مبداء
ایران، اصفهان، کاشان
55542639 | 031-55990
شنبه-پنج شنبه: 08:00 - 15:30

سوالات متدوال

شرکت پسماند کاوان کویر کاشان با نام تجاری ازنو از سال ۱۳۹۶ و با هدف مدیریت پسماند ، آموزش شهروندی ، تفکیک در مبدا و بازیافت در مقصد، فعالیت خود را با کمک سازمان مدیریت پسماند شهرداری کاشان و در شهرهای کاشان ،آران و بیدگل ،قمصر ،سفید شهر و… آغاز کرد
پسماند یا به اصطلاح عام زباله و آشغال، یعنی تمام مواد زاید حاصل از فعالیت های انسان و حیوان که غیرقابل استفاده و بی مصرف باشد. براساس آمار مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با همشهری: «روزانه ۴۹ هزار تن زباله خانگی در کشور تولید می‌شود که از این حجم عظیم فقط ۷درصد آن تفکیک می‌شود!»
بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالایی که دور ریختیم یا کالای قابل استفاده دیگر است. ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله، یکی از مصادیق بازیافت است. ناگفته پیداست که تفکیک، اولین و مهم‌ترین قدمِ بازیافت است.
تفکیک زباله فرایندی است که از طریق آن زباله را به عناصر مختلف دسته‌بندی و طبقه‌بندی می‌کنند. تفکیک زباله به شکل کلی، به معنی جداسازی زباله‌ها به دو گروه خشک و تر است. زباله خشک شامل چوب و محصولات وابسته به آن، فلزات و شیشه است. زباله تر هم به پسماندهایی مثل باقی مانده غذا و میوه و سبزی گفته می شود. تفکیک، گاهی در خانه و مبداء تولید زباله انجام می شود و گاهی هم به شکل دستی و ماشینی در تاسیساتی که برای این منظور در نظر گرفته شده است.
بازیافت زباله چهار فایده مهم دارد. -ما به کمک بازیافت زباله، در مصرف منابع طبیعی صرفه‌جویی می کنیم؛ زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می‌کنیم. -در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنیم؛ چون انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است؛ مثلا ساخت آلومینیم از آلومینیم بازیافت شده، به ۹۰ درصد انرژی کمتر از ساخت آلومینیم از سنگ معدن نیاز دارد. -سومین فایده بازیافت، نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله هاست. حتما می دانید که زباله های تولید شده توسط انسان، در دلِ زمین دفن می شود و به واسطه گسترش این روند نگران کننده، از سال ۱۹۶۹ میلادی، ۲۲ آوریلِ هر سال، روز «زمین پاک» نامگذاری شد تا توجه دنیا به موضوع مراقبت از کره زمین، جلب شود. -دیگر فایده تفکیک زباله، تولید «کمپوست» از زباله تر است که در زمین دفن می شود.
بیش از ۳۲۰۰ گونه کرم روی کره خاکی وجود دارد که همگی یک کار مشترک یعنی شخم زدن و زیر و رو کردن خاک را انجام می دهند. یکی از این گونه ها، همان کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی است که توان خوردن زباله ترِ دفن شده در زمین و تبدیل آن به کود کمپوست را دارد. این کرم در روز بیش از وزن خود غذا می خورد و ۶۰ تا ۹۰ درصد آن را به فضولاتی به نام کود کمپوست تبدیل می کند. این کود که یک کود بی بو است، مانع از رشد علف هرز می شود و کیفیت محصولات کشاورزی را تا ۵۰ درصد و کمیت آن را تا ۹۰ درصد افزایش می دهد. همچنین به دلیل خاصیت اسفنجی در نگه داشت آب و آزاد سازی تدریجی آب موجود، شوره زار و کوهپایه ها را حاصلخیز می کند و از همه مهم تر به دلیل فقدان هر نوع ماده شیمیایی، محصول کشاورزی تولید شده با آن، کاملا ارگانیک و طبیعی به حساب می آید و قیمت محصول تا ۵ برابر افزایش می یابد.
استفاده از کیسه‌ های پارچه ایِ خرید به جای پلاستیک، استفاده از ظروف شیشه ای و قابل شست و شو به جای ظروف یک بار مصرف، استفاده از دستمال‌های پارچه ای به جای دستمال‌کاغذی، دقت در استفاده از کاغذ و... برخی از راهکارهای ساده برای تولید زباله کمتر است. حتی پختن غذای خانگی برای استفاده نکردن از غذای بیرون در ظرف های یک بار مصرف یا خوراکی های کنسروی هم می تواند در تولیدِ کمتر زباله تأثیر بسیاری داشته باشد.
ساده ترین روش برای تفکیک زباله در خانه که خانم ها و مادران، نقش مهمی در جا انداختنش دارند، داشتنِ دو سطل و دو کیسه زباله است؛ یکی برای زباله های خشک مثل کاغذ، مقوا، بطری، دستمال‌کاغذی، قوطی شیشه ای مربا، قوطی کنسرو و... و یکی برای زباله های تر مثل پسماند غذا و میوه و سبزی. در قدم بعد می توان زباله های خشک را هم به دو دسته زباله های خطرناک و بی خطر تفکیک کرد. لامپ، تیغ، سوزن سرنگ، باتری های یک‌بار مصرف، خرده شیشه و زباله هایی از این دست، جزو زباله های خطرناک است.
*کاغذ و مقــوا -کیسه ای مختص کاغذ در نظر بگیرید و مقواها را هم تا کنید و کنار آن ها قرار دهید. -کاغذهایی را که اطلاعات شخصی شما روی آن است ریز ریز کنید. -پاکت های شیر و آبمیوه دارای ۷۴درصد کاغذ است و در دسته بندی کاغذ ها قرار می گیرد. آن را خالی و تا کنید. -کاغذ ها و کارتن های خیلی کثیف و چرب زباله محسوب می شود و درون این کیسه قرار نمی گیرد. *پلاستیک پلاستیک ها به ۷ دسته تقسیم می شود. بعضی از آنها به راحتی بازیافت می شود اما برای بازیافت بعضی از انواع آن باید مراحل سختی طی شود. -می توانید همه انواع پلاستیک را داخل یک کیسه بریزید. – بطری های خالی را زیر پا له کنید تا جای کمتری بگیرد. دور ریزهایی که می تواند به کود تبدیل شود -اضافه سبزی ها٬ پوست میوه ها٬ غذای مانده٬ پوست تخم مرغ٬ کیسه چای و تفاله چای و فیلتر قهوه در این دسته قرار می گیرد. -اگر در خانه باغچه دارید، زباله های تر را در باغچه دفن کنید و اگر نه، درون کیسه به مامور جمع آوری زباله تحویل دهید. زباله های غیرقابل بازیافت برخی زباله ها غیرقابل بازیافت است و تنها کمکی که می توانیم بکنیم، این است که کمتر تولید کنیم. لباس و کفش، وسایل برقی، زباله های بهداشتی مثل دستمال توالت و بسیاری دیگر از دور ریزهای ما به درد بازیافت نمی خورد و تنها راه بهبود این چرخه، دوری از مصرف گرایی است.
شهر مونکتون برنامه جداسازی زباله های آبی/سبز را در 1999 بصورت اختیاری صورت داد. به علت تعهد جامعه ما به محیط زیست و به ویژه بازیافت ,جداسازی اجباری در اول اکتبر سال 2006 مورد تصویب قرار گرفت.برنامه جداسازی اجباری زباله های ساکنین موفقیت عظیمی بود و اکنون می توانیم بابت میزان مشارکت های مردمی 99.9 درصد به خود افتخار کنیم. مزایای این برنامه انکار ناپذیر هستند.مشارکت جامعه ما در جداسازی زباله های تر و خشک عمر مکان دفن وست مورلند-آلبرت را زیاد کرد و به گونه ای شگفت انگیز مقدار موادی که مورد استفاده مجدد و بازیافت قرار می گیرند را بیشتر نمود.این امر نه فقط تولید گازهای گلخانه ای را کم می کند بلکه هزینه های جمع آوری زباله ها را هم کاهش می دهد.امروزه بیش از 51 درصد زباله های جمع آوری شده از منازل مسکونی یا بازیافت می شوند و یا تبدیل به کمپوست می گردند. در حقیقت در سال 2007 بود که برنامه های جداسازی اجباری زباله های تر و خشک شهر مونکتون به بازیافت بیش از 11000 تن از ضایعات وست مورلند-آلبرت کمک کرد و در میان زباله های بازیافتی می شد موادی از قبیل کارتن, کاغذ,کارتن های شیر, پلاستیک,ضایعات الکترونیکی, مواد فلزی و حتی کفش کتانی های کهنه را دید.
برای این کار یک برنامه دو مسیره ساده وجود دارد:کیسه های سبز برای زباله های قابل کمپوست شدن و کیسه های آبی برای زباله های قابل بازیافت. سبز اگر زباله چسبناک,آلوده,کثیف یا خاکی باشد,آن را در کیسه سبز بگذارید.زباله های سبز شامل تمامی عناصر غذایی, بسته بندی های غذایی آلوده, محصولات بهداشتی,ضایعات باغی, حوله های پارچه ای و الیافی و دیگر عناصر آلوده ای هستند که مواد قابل بازیافت را آلوده خواهند نمود. آبی زباله خشک را در کیسه آبی بگذارید.زباله های آبی زباله هایی هستند که تر یا آلوده نیستند.این زباله ها چیزهایی هستند که یا راحت آبکشی می شوند و یا بصورت خشک تمیز می گردند.مواد قابل یا غیر قابل بازیافت, تمام انواع کاغذ, کارتن,بطری ها, قوطی ها و غیره زباله های آبی هستند. فهرست کامل زباله های تر و خشک در بسیاری از سایت ها آمده است.فهرست شامل عناصری است که باید در هر کیسه گذاشت.فهرست ها را شهرداری ها هم دارند و به علاوه از طرف خیلی از شرکت های خصوصی هم می توانند در اختیار قرار گیرند.
وقتی کیسه ها خیلی سنگین باشند برای شما,اعضای خانواده یا جمع کننده مخاطرات ایمنی ایجاد می نمایند.در یک روز معمولی جمع کننده زباله شما 10 تن متریک آشغال را که معادل دو فیل است بلند می کند.بار خودتان و دیگران را با اطمینان از اینکه هیچ کیسه ای وزن بی از 20 کیلوگرم ندارد کاهش دهید.به عنوان قاعده ای سر انگشتی کیسه باید بتواند توسط یک دست برداشته شود.
ظروف زباله می توانند برای ذخیره زباله های داخل کیسه تقسیم شده مورد استفاده قرار گیرند ولی به دلایل تندرستی و ایمنی زباله هایی که داخل کیسه نیستند,از داخل ظروف جمع نخواهند گردید. در یک روز معمولی جمع کننده زباله شما 10 تن متریک زباله که معادل دو فیل است را بلند می کند.اگر شما کیسه هایتان را داخل زباله دان یا ظروفی دیگر قرار دهید, وزن آن موقع پر بودن نباید بیش از 15 کیلوگرم باشد.ظروف زباله مشکل تر از کیسه ها بلند می شوند و باید سبک تر باشند تا جلوی خیلی سنگین بودن برای پرسنل بلند کننده را بگیرند.
خیر!تمامی زباله ها باید در کیسه های مناسب شفاف سبز یا آبی قرار داده شوند.به دلایل ایمنی بازیافت نمی تواند در مورد کیسه های غیر شفاف فرآیند شود.گروه جمع آوری باید بتواند داخل کیسه ها را ببیند و بتواند به سادگی هر خطر بالقوه همانند شیشه های شکسته, مواد نوک تیز یا مواد کوچک خطرناک را شناسایی نماید.
شفافی این کیسه ها یک ملاحظه مهم شهری است:ایمنی ساکنین و گروه جمع آوری.شفافیت کیسه ها به گروه جمع آوری کمک می کنند که هر خطر بالقوه همانند شیشه های شکسته, مواد نوک تیز یا مواد کوچک خطرناک را شناسایی نمایند.رنگ های سبز و آبی کمک می کنند که زباله های تر و خشک براحتی شناسایی گردند و نیاز به آنالیز محتویات در پیاده روها یا تاسیسات بازیافت وجود نداشته باشد.
ضایعات باغی قابل کمپوست شدن هستند و زباله تر به حساب می آیند.این زباله ها در کیسه های سبز شفاف قرار می گیرند و یا در حیاط خلوت تبدیل به کمپوست می شوند.
خیر!به منظور نگهداری دوام و بقا, تنها کیسه های مجاز زباله سبزها و آبی های شفاف هستند.برگ ها نیاز دارند که در سبزهای شفاف ریخته شوند.کیسه های سبز شفاف در دسترس هستند و می توانند از مغازه های خرده فروشی خریداری گردند.
بله!شاخه ها می توانند بدون قرار گرفتن در کیسه های شفاف سبز دور ریخته شوند.شاخه ها باید در پیاده رو و در دسته هایی که بیش از 60 سانتیمتر طول و 60 سانتیمتر عرض ندارند ریخته شوند(دو فوت طول و دو فوت عرض)
تکه های بزرگ و حجیم کارتن ها نیاز ندارند که در کیسه های بقدر کافی بزرگ قرار گیرند.بنابراین لزومی نیست که آن ها تخت و دسته بندی شوند و به ابعادی (طول,عرض و ارتفاع) که بیش از 60 سانتیمتر یا دو فوت نیست در بیایند!تکه های کوچک کارتن ها نیاز دارند که در کیسه های شفاف آبی واقع شوند.
کیسه های شفاف سبز و آبی در اغلب خرده فروشی ها موجودند.آن ها بنا بر نیاز مصرف کننده ها دارای تنوع اندازه هستند.
گشت خودرویی شرکت از 9صبح تا 13 می باشد و براساس جدول مشخص که در سایت قابل مشاهده است خوردوهای گشت در هر روز در منطقه مشخص شده آمادگی دریافت پسماند های خشک قابل بازیافت شهروندان می باشند.
شماره تماس 55990 و همچنین 09021555990 آماده پاسخ به سوالات و ارائه خدمات شرکت ازنو می باشد.همچنین کانال های الکترونیک شرکت پل ارتباطی دیگر شرکت برای ایجاد ارتباط مستمر با مجموعه ازنو می باشد.
ادرس ایستگاه های ثابت در 27 نقطه شهرستان و شهرهای مجاور در سایت ر بخش..... قابل رویت و دریافت است.

از ما سوال بپرسید

در جهت رضایت شما و همچنین فراگیر نمودن فرهنگ تفکیک از مبداء
می توانید سوالات در حوزه پسماند را از ما بپرسید
ما در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد.